top of page

Zraková terapia na Slovensku – podpora vývinu zraku

Na Slovensku žije mnoho detí so zrakovým znevýhodnením. Včasná diagnostika a odborná terapia môžu výrazne ovplyvniť ich ďalší vývin. Zrakové terapeutky na Slovensku ponúkajú deťom a ich rodinám podporu v oblasti zraku.


Na Slovensku v súčasnosti pôsobia tri zrakové terapeutky – Adriana Dedinská, Erika Tichá a Mariana Garneková. Absolvovali 1,5 ročný Akreditovaný kurz Zrakový terapeut v Prahe. Praktické skúsenosti nadobudli počas stáží v ambulanciách oftalmológov a pod vedením skúsených zrakových terapeutov. Vzdelávanie im pomohlo získať vedomosti a skúsenosti s posúdením funkčného zraku a zrakovou terapiou u detí a ľudí so zrakovým znevýhodnením.

Adriana Dedinská pôsobí v Ranej starostlivosti, n.o. – Centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením V Bratislave. Erika Tichá pracuje v Centre včasnej intervencie Bratislava, n.o. Mariana Garneková v Levoči v Špecializovanom centre poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím.

Venujeme sa deťom v ranom veku od 0 do 7 rokov. Robíme posúdenie funkčného zraku, stimuláciu zraku a podporu zrakového vývinu. Upravujeme podmienky, aby sa zrak dieťaťa mohol čo najlepšie vyvíjať aj v domácom prostredí.

Naša odborná činnosť sa zameriava na deti so zrakovým, ako aj viacnásobným znevýhodnením. Poskytujeme komplexné posúdenie funkčného zraku, stimuláciu zraku a podporujeme optimálny vývin zraku u dieťaťa. Upravujeme podmienky, aby sa zrak dieťaťa mohol čo najlepšie vyvíjať aj v domácom prostredí.


Detskí klienti, s ktorými pracujeme, majú najčastejšie tieto diagnózy:

Katarakta, glaukóm, slabozrakosť, slepota, genetické ochorenia, syndrómy, ROP, nystagmus, centrálna porucha zraku, degeneratívne ochorenia sietnice, amblyopia a ďalšie.


Ako prebieha posúdenie funkčného zraku:

Používame najmä testy Ley Hyvärinen, Cardiff Acuity test, City Cardiff, In Sight a podobne.

Zisťujeme ako dieťa sleduje, akú má koordináciu oko-ruka, zrakovú ostrosť, kontrastnú citlivosť, orientačne hodnotíme aj binokulárne videnie.

Na základe výsledkov ponúkame rodičom odporúčania pre dieťa, vysvetľujeme ako s ním pracovať – aké hračky a pomôcky používať a ako upraviť omaľovánky, či knižky.

Zároveň si všímame podmienky na vývin v domácom prostredí, upravujeme osvetlenie, ak je to potrebné snažíme sa zjednodušiť vizuálne prostredie dieťaťa a urobiť ho viac kontrastné.


Stimulácia a podpora zraku v domácom prostredí

Snažíme sa, aby dieťa v súlade s jeho možnosťami dokázalo využiť svoj zrak čo najviac. V spolupráci s rodičmi upravujeme domáce prostredie dieťaťa podľa potreby – zjednodušujeme zrakové prostredie, kontrastne označujeme problematické miesta v priestore a vyberáme vhodné hračky, ktoré sú pre dieťa dobre viditeľné. Pozorujeme bežný život dieťaťa a jeho každodenné aktivity ako sú jedenie, pitie, hra či umývanie a snažíme sa vytvárať podmienky, ktoré podporia jeho samostatnosť aj pri týchto činnostiach.

S rodinami sa stretávame pravidelne, aby sme sledovali ako dieťa napreduje.


Raná starostlivosť n.o., centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením

Zuzana Jankovská, riaditeľka

Tbiliská 6, 831 06 Bratislava – RačaTelefón: 0908 626 001E-mail: info@ranastarostlivost.sk

Facebook: Raná starostlivosť


Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím

Šarlota Múdra, riaditeľka

Námestie Štefana Kluberta 2, 05401 Levoča

Telefón: 053/4464011; riaditeľka: 0905859177

 
 
 

Comments


favicon1.png
bottom of page